Anime ve Manga nedir?

Anime sanılanın aksine çizgifilm değildir  japon çizim sanatıyla çizilmiş sanat eseridir. Animeler, genelde mangaların televizyona ya da sinemaya uyarlanmasıdır.Osamu Tezuka , Japonya’da çağdaş animenin öncüsü olarak kabul edilir. Genç yaşta 8 mm’lik kamerasıyla küçük animasyonlar çekmeye başlamış ve bu animasyonlarında Walt Disney ve Max Fleischer’ın eserlerinden ilham almıştır. Onun izinden yürüyen sanatçıların yapıtlarıyla anime adı verilen yeni bir stil ortaya çıkmıştır.Anime bir çizim sanatıdır, çizgi dizilerle aynı teknik özelliklere sahip olsa da çizimleri her yaştan insana hitap eder. Çizgi diziler genel olarak çocuklara hitap eder. Kültürümüzdeki kalıplaşmış çizgi dizi teriminden oldukça farklıdır.

Anime türleri neledir ?

Bir çok anime türü vardır. İzleyiciler bu türlere göre şeçimini yapıp izlemektedir. Bu türler aynı zaman izleyici kitlesini belirler.

Askeri anime (Code geass)
Bilimkurgu anime(chobits)
Doğaüstü anime(Death note)
Dram anime (Kenshin)

Ecchi(love Hina)

Ecchi: Bunun üstünde kısa kısa duracağım çünkü tek başına pek bir işe yaramaz, genelde shônen türünde bulunur. Garip espriler, aşırı olmamak kaydıyla sapıklık vardır (Örn; Chobits, Tenjo Tenge, I”s)

Fantezi anime(sailormoon)
Gizem anime(ergo proxy)
Harem(Clannad)
Harem: animeleri erotizm çağrışımı yapsa da genellikle bir erkek karakter etrafında bulunan çok sayıda kız karakter anlamında kullanılır. Tek bir erkek karakter etrafındaki çok sayıdaki bayan karakter ile etkileşim halindedir. Kızlardan birinin/bazılarının aşık olması ve erkeğin de karar vermesi anlatılabilir. Harem animeler genelde Ecchi türüyle birleşebilir. Tam tersi de bulunmaktadır. Yani tek kız ve çok erkek durumu da görülebilir. Örnekler: (Tek erkek-Çok bayan) Kanon, School Rumble, Melancholy of Haruhi Suzumiya, Clannad, (Tek bayan-Çok Erkek) Ouran Koukou Host Club, Fruits Basket vs…

Hentai( bible black)
Bu tür genelde erkekler içindir ama kızlardan da izleyen ya da okuyan yok değildir. “Adult Anime” olarak da adlandırılır. Cinsellik ağırlıklıdır, genelde “18 yaş ve üstü” uyarısı olur. En çok para yapan sektörlerdendir. (Örn: LaBlue Girl, Shin Angel, Shusaku Replay Night)

Josei(gokusen)
Genellikle gündelik yaşamla alakalı, baş karakterleri olan bayanların etrafında dönen hikayelere sahiptir. Romantizm, kadın erkek ilişkileri anlatılır. Erkeklerdeki karşılığı “Seinen”dir.

Kodomo( Doraemon)

Genellikle küçük çocuklar için hazırlanmış olan kısa süreli skeç tarzında animelerdir. Ahlak, iyi, doğru kavramlarını aktarmak genel amaçlarıdır.

Komedi anime(Gintama)
Korku anime(elfen lied)
Macera anime(full metal alchemist)

Mecha anime (Gundam)
Dev robotlar savaş, ölen pilotlar vs vs.. En çok tutulan türlerden biridir. Robot tasarımları büyük önem taşır eğer robotunuz seyirciler veya okuyucular tarafından beğenilmezse eseriniz berbat demektir. Örneğin en iyi mech serilerinden olan Macross serisi, Macross 7 gibi kötü bir yapım yüzünden beklediği başarıyı elde edememiştir, aksine Macross Plus çok iyi bir yapım olmakla beraber 4 yıl boyunca süren araştırmalar sonucu yapılmıştır, şu an Macross Firması Macross 7′yi unutturmak için çalışmalar yapıyor. (Örn: Macross Serisi, Escaflowne, Gundam)

Okul anime(İtuzaruna kiss)
Polisiye anime(ghost in the shell)
Psikolojik anime(Higurashi)
Romantik anime(lovely complex)
Seinen (Berserk)

8-30 yaş arası erkekler için hazırlanmış olan anime/mangalardır. Hedef kitlesi daha da genişleyerek 30’lu yaşlarını geçmiş kişileri de kapsayabilir. Vahşet, kanlı sahneler, (*)(*)(*)(*)(*)grafik temalara kadar uzanan erotizm, çıplaklık vs sıkça görülür. Bayanlar için olan karşılığı “Josei”dir.

Shoujo(cardcaptor Sakura)

Kızlar için, genelde konu aşka dayanır, mangalarında çizimleri farklıdır ve gözler normalden de büyük olur, genelde sevimli karakterler kullanılır. Ergenlik çağındaki kızları hedef alır. “Shoujo” da denir. (Örn: Sailor Moon, Card Capture Sakura, Darling wa Namamono ni Tsuki)

Shounen(Naruto)
Erkekler için yapılmıştır, genelde iyiyle kötü arasındaki kanlı savaşı anlatır, ama son yıllarda aşk ve macera üzerine eğilmeler olmuştur. “Shonen” ve “Shounen” olarak da karşımıza çıkıyor. Çoğu ülkede shounen türü tv’lerde çocukların psikolojisini bozduğu ve şiddete özendirdiği için yasaklanmıştır. (Örn: I”s, Video Girl Ai, DragonBall, Naruto, Zombie Powder)

Sihirsel anime(magic knight rayearth)
Spor anime(Slum dunk)
Tarihsel anime(Samurai champloo)

Manga nedir ?

Manga , anime gibi Japon çizgi romanıdır. Amerikan çizgi romanlarından farkı sol taraftaki kareden başlamak yerine , sağ taraftaki kareden başlayarak okumaktadır. Animedeki türlerle aynı türlere sahiptir , çünkü animeler mangalardan yapılmaktadır.

Seri sahibi ilk önce serisini çizer.Belirli bir sayıya ulaştıktan sonra  animeye çevirilir. Animedeki olay ise mangaya göre geriden gelir. Eğer anime mangaya yetişirse Filler bölüm dediğimiz şeyler ortaya çıkar.

Filler bölüm nedir?
Filler bölüm yanlızca animelerde olur. Mangalarda olmazlar. Filler bölüm mangada olmayan konudur. Yani ana konu ile alakası olmayan doldurma bölümdür. Anime , mangaya yaklaştığı zaman manga ilerlesin diye aralara koyulan bölümlerdir. İzleyici isteğine göre izler veya izlemez. İzlemezseniz hiç birşey kaçırmazsınız.

Anime Movies Nedir ?

Anime Movies adındanda anlaşılacağı gibi anime filmleridir.

Ova nedir ?

OVAlar animeler için yapılmış ek bölümlerdir.

AMV nedir ?

Amv AnimeMusicVideo dur genellikle animede geçen dövüş sahnelerinin arka planına efekt ve muzik eklenerek izleyiciler tarafından yapılan videolardır.

One Shot nedir ?

One Shot bir bölümlük mangalara verilen addır. Genelde 50-60 sayfa olurlar ve o sayfa içerisinde bir konuyu bitirirler.