Blog Sitesi Nasıl Kurulur?

Merhaba arkadaşlar kolay şekilde kodlama bilemeyen birisi bile blog sitesi sahibi olabilir.

En kolay yoldan profesyonel blog sitesi sahibi olmayı çok basit terimlerle anlatacağım. dikkatli dinleyin. ?

Öncelikle arkadaşlar bize gerekli olacak şeyler şunlar;

domain (site adı) sahibi olmalısınız.
hosting paketi almalısınız.
Hosting ve Domain Nedir?;

Domain : Domaini siteniz adresi olarak tanımlayabiliriz basitçe. Domain satan bir siteden rahatlıkla alabilirsiniz.

Hosting: Aslında sitenizin içeriğini oluşturduğunuz ve düzenlediğiniz yer olarak düşünebilirsiniz. Dosyalarınız, sayfalarınız, veri tabanı tablolarınız vb. her şeyinizi buradan yönettiğiniz kontrol paneli diyebiliriz. Hosting paketi satan sitelerden kolayca temin edebilirsiniz. düşük özellikli bir hosting paketi de yetecektir başlangıç olarak.

Hosting ve domaini aldıysanız devam edelim.

öncelikle hostinginiz ns1 ve ns2 adreslerini ögrenin(örneğin, ns1.site.com ve ns2.site.com şeklinde). Daha sonra bu

iki adresi domaninizi aldığınız site üzerinden domain dns yönlendirme bölümünden, önceki dns adresini, hosting sunucunuzdan aldığınız dns adresi ile değiştirin.

Hosting ile domaininiz bağlanmış oldu.

Şimdi hosting sitenizden , kendi sitenizin cpaneline girişi bulun ve giriş yapın. Daha sonra dosya yoneticisini açın.

Dosya Yukleme ve Veri Tabanı Oluşturma;

www veya public_html bölümüne girin. googleden wordpress son sürümünü aratırıp indirin. public_html içine .zip olarak atın ve dosyaları dışarı çıkartın. WordPress dosyalarınızı buraya attıktan sonra burada işimiz bitti. cpanele geri dönüp mysql veri tabanına girip, önce bir veri tabanı daha sonra veri tabanı kullanınıcısı oluşturuyoruz. Daha sonra aynı yerden bunları birbirine bağlıyoruz. Kullanıcıyı ve veri tabanını bağlamak için butona bastıktan sonra bize kutucuklar gelecek bunlarını hepsini işaretleyip tamam diyoruz.

WordPress Kurma;

Artık veri tabanımızda hazır site adresimizi yazıp girdiğimizde bize kurulum için yardımcı olacak. Veri tabanı oluştururken kullandığımız veri tabanı adı, kullanıcı adı ve şifresini buraya yazıp tamam diyoruz. daha sonra site adı ne olsun , sloganı ne olsun gibi ayarlar yapmamızı isteyecek, bu ayarlar içinde wordpress panelinize girerken kullanacağınız kullanıcı adı ve şifre oluşturmanızı isteyecektir. Bu bilgileri unutmayınız wordpress yani sitenizi kolayca yönetebileceğiniz panele girmenizi sağlayacaktır.

Bunları tamamladıktan sonra siteniz açılacak.

WordPress Panele Giriş;

www.siten.com/wp-admin adresinden panelinize giriş yapabilirsiniz. Burada her şey türkçe ve anlaşılır. Yazılar bölümünde yazınızı yazıp yayımlıyorsunuz. Görünümden temanızı değiştirebilirsiniz veya elinizde varsa tema yükleyebilirsiniz gibi uğraştıkça tamamen öğreneceksiniz arkadaşlar sorularınız olursa yorum atın yardımcı olurum.

Kaynak: Siten.Xyz

Rasim

Rasim

Merhaba Ben Rasim. Bu işlerle uğraşmayı seven bir üniversite öğrencisiyim.. Takipte kalın..
Rasim

Latest posts by Rasim (see all)