Pharma Hack Nedir? Çözümü Nedir?

Merhaba arkadaşlar Pharma Hack yada Google Cloaking Hack adı verilen seo saldırıları hakkında kısa kısa bilgiler vermek istiyorum. Web sitesi olanları yakından ilgilendiriyor. Sizin web siteniz de saldırılara maruz kalmış olabilir. BlogOku Web Bloğumuz da bu saldırıların kurbanı oldu. Hacker lar tarafından geliştirilen spider scriptleri sürekli olarak internette gezinir. Google Seo’ su yüksek olan yani arama motorlarında üst sıralarda olan bir web siteniz varsa sizi kurban olarak seçerler. Ve sonra bot scriptler devreye girer. Botlar sitenizin açıklarını arar ve başarılı olduğunda sizin web sitenize sadece botların görebileceği linkler, etiketler , gibi birçok kod eklerler. Sizin web siteniz bot tarafından yerleştirilen arama kelimelerinde üst sıralara çıkmaya başlar. Bu etiketler sitenize zarar verecek, kötü amaçlı kullanılan arama kelimeleridir.  Bu sayede Hacker in sitesi ranklarını artırır ve arama motorlarında yükselir. Sizin siteniz ise arama motorlarında değerini kaybeder ve düşer.

Peki botların eklediği zararlı kodlardan nasıl kurtulabiliriz.?

Arkadaşlar bu durumdan kurtulmak için önce durumun ne kadar kötü olduğuna bakmamız gerek. Yapılacak ilk adım sitemizi Google Webmaster Tools a ekliyoruz. Ve buradan Tarama> Google Gibi Getir sayfasından sitenizin anasayfa ve alt sayfalardan birkaç yere google botu getiriyoruz. Tamamlandığında link üzerine tıklayarak google botun  gözünden sayfanızın kaynak koduna ulaşabilirsiniz. Kodları tanıyacaksınız zaten. Bu kodların yerlerini tespit ediyoruz. örn. yazının altında ise yazılarınızın bulunduğu php kodlu sayfayı kontrol edip orada ise silebilirsiniz. Eğer bulamıyorsanız başka sayfalara gizlenmiştir. Sitenizin yedeğini aldıysanız yedeği yüklemenizi tavsiye ederiz. Yedek almamışsanız sitenizin butun sayfalarında google web tools ta gördüğünüz kodları aramanız gerekecek. Wordpress vb. sistem kullanıyorsanız kodlar tema dosyalarınızın içerisindedir. Temanızı silip yeniden yükleyerek de kurtulabilirsiniz.

Ama kodları silmeniz yeterli değildir. Sitenizde güvenlik önlemleri almanız gerekir. Daha önce kodları nasıl eklediler ise yine aynı şekilde yapabilirler.

Sitemize yeniden zararlı kod eklendi. index sayfası içine eklenmiş. linkteki siteler elimde. korunma yöntemlerini hakkında da bilgi vereceğim..

Rasim

Rasim

Merhaba Ben Rasim. Bu işlerle uğraşmayı seven bir üniversite öğrencisiyim.. Takipte kalın..
Rasim

Latest posts by Rasim (see all)