22 Nisan Dünya Günü (Earth Day) Nedir?

Dünya günü nedir? Biliyorum google logosunda gördünüz, dünya günü nedir diye merak ettiniz ve burdasınız.

Hem google hem de facebook bu günün önemini vurgulamak için bazı değişiklikler yaptı. google logosunu değiştirdi, facebook ise herkese bildirim olarak hatırlattı.
Ben size kısaca özetleyeyim ozaman bu günün önemini.

 

22 nisan dunya gunu

Dünya Günü/Earth Day, her yıl 22 Nisan ‘da çevresel sorunlara dikkat çekmek için tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu etkinlikler, kamu ilgisini doğa dengesini bozan insan faktörlerine ve doğayı koruyan eylemlere çekerek, çevreye duyarlı davranış biçimini kalıcı kılmak amacını güdüyor.

Dünya Günü, fikir olarak ilk kez 1969’daki UNESCO Dünya Konferansı’nda “dünyanın güzelliğini kutlayarak çeşitli çevresel tehditlere dikkat çekmek” amacıyla, John McConnell tarafından ortaya atıldı. Kutlamalar için ekinoks zamanı olan 21 Mart tarihi önerildi. Birleşmiş Milletler Senatörü Gaylord Nelson’ın desteğiyle, 22 Nisan 1970’de düzenlenen organize etkinlik tarihe ilk Dünya Günü kutlamaları olarak geçti. 1990’da Denis Hayes’in çabalarıyla da uluslararası platforma taşındı.

 

Bugün, Earth Day Network tarafından organize edilen Dünya Günü kutlamaları, temiz bir çevre için mücadele ve iklim değişikliği sorunu ön plana alınarak, 175 ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanmakta. Türkiye’deki etkinlikleri ise, 1990 yılından bu yana “Dünya Günü” ulusal koordinatörü olan ÇEKÜL Vakfı organize ediyor.

 

Rasim

Rasim

Merhaba Ben Rasim. Bu işlerle uğraşmayı seven bir üniversite öğrencisiyim.. Takipte kalın..
Rasim

Latest posts by Rasim (see all)