Güneş Sistemindeki “9. Gezegen” !

Plütonun 10 yıl önce Cüce Gezegen ilan edilmesiyle 8 gezegene düşen Güneş Sisteminde “9. Gezegen” adı verilen yeni bir gezegen var olduğu iddaa ediliyor.

California Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları araştırma sonuçlarını Astronomical Journal dergisinde yayınladı. Şimdilik gezegen doğrudan tespit edilmedi. Ancak matematik ve bilgisayar simülasyonlarıyla böyle bir gezegenin söz konusu olabileceği ihtimali belirlendi.

Mike Brown ve Konstantin Batygin henüz bu gezegeni gözlemleyemediğini belirtiyor. Ancak Plüton’un ötesindeki Kupert kuşağı adı verilen göktaşlarının yörüngelerindeki sapmaların o bölgede bir gezegenin varlığına işaret ettiğini ileri sürdü.

Brown, “Kimse bunu teleskopla görene kadar inanmayacak” dese de gök bilimciler bu hipotezde Brown imzası olduğu için heyecanlı, çünkü plütonun cüce gezegen olduğunu ispatlamıştı.

9-gezegen

Hesaplamalara göre Dokuzuncu Gezegen dünyanın 10 katı kütleye sahip. Güneşin etrafındaki turunu da Güneş‘e en uzak noktadan geçen Neptün’e göre 20 kat daha geniş bir yörüngede tamamlıyor. bir tur için tahimini süre ise en az 10 bin yıl olduğu düşünülüyor.

Peki gercekten 9. Gezegen var mı?

Rasim

Rasim

Merhaba Ben Rasim. Bu işlerle uğraşmayı seven bir üniversite öğrencisiyim.. Takipte kalın..
Rasim

Latest posts by Rasim (see all)